Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 17363
unikátních: 9429

Stránka ...
celkem: 79999
unikátních: 21042

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 17363
unikátních: 9429

Stránka ...
celkem: 79999
unikátních: 21042

 

Rozloučení s Naďou


Stále jsou naši mrtví s námi
a nikdy vlastně nejsme sami
-Jan Skácel-

Když zemře člověk, který byl součástí naší úzké či širší rodiny, našeho světa, chce se nám něco udělat nebo říci. Protože cítíme, že naše životy byly propojeny a náhle se spojení ztrácí.

Díky Nadě jsme se naučili jinak naslouchat životním příběhům.
Naučili jsme se od ní něco o společenství, když svým životním nadhledem a tichou silou osobnosti přinášela rovnováhu našim halasným krokům.
Naučili jsme se něco o poezii a tím o bohoslužbě a o liturgii, když připínala slovům křídla a nechala je k nám promlouvat v mistrovských obrazech.
Naučili jsme se něco o církvi a tím o Božím království, když se s námi smála vtipům, když s námi zpívala, modlila se, jedla chleba, pila víno a pronášela požehnání.
Ukázala nám, jak zrát, vyzrát na strašáky stáří a být požehnáním.

Jsou kultury, kde se na rozloučení a na počest zemřelému pořádají několikadenní obřady. Okázalý pláč, litanie, půst, popel. Jinde pohřeb připomíná spíše svatbu. Jsou kultury, kde se lidé otočí a jméno zemřelého již nikdy nevysloví.

Slova jsou zde nedostatečná a jakýkoli čin je už ničím. Smrt je vždycky nekorektní, proto jsou na místě slzy, vztek, otázky. Zbývá jen tajemství; moře prázdnoty, které lze překonat pouze smířením.

Něco jsme zažili. Něco jsme se naučili. Náš život se díky tomu popostrčil a proměnil. To není málo. Zůstávají v nás vzpomínky, písně, obrazy, záblesky radostných zrcátek. Příběh života Nadi bude znít dál, protože je propojen s naším životem. Měla by to být hymna, kterou budeme zpívat my, kteří jsme ji znali.

Básník Jan Skácel napsal: Z každého loučení si v sobě neseme vlastní smrti kvásek, chleba se bude péci zítra znovu, ale tolik krásných věcí už nebude.

A básník Kristus řekl: „Podívej se na to jinak.“


PhDr. Naděžda Lubojacká zemřela 17. března 2016 ve věku 82 let.

Parte ke stažení (PDF).
Pondělí 21.březen 2016 - 11:20:49 by K.
Posted in Generace Víry | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Kategorie příspěvků