Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 17946
unikátních: 9918

Stránka ...
celkem: 81152
unikátních: 21828

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 17946
unikátních: 9918

Stránka ...
celkem: 81152
unikátních: 21828

 

Teologie zdarma!

Chcete číst Bibli? Chcete přijít na kloub významům různých statí, věrohodnosti různých překladů? Zde je několik nástrojů, se kterými to zvládne každý. Vše je dostupné on-line na internetu a vše je ZDARMA.

Projekt Bible 21, Překlad 21. století (http://www.bible21.cz/)
Nejnovější překlad do moderní češtiny, kvalita, dostupnost. Bibli si můžete přímo číst. Dále si zde stáhnete celou Bibli ke čtení do svého počítače nebo do mobilu. K dispozici jsou texty i audio - Bible předčítaná k poslechu. Bibli si zde můžete zakoupit a těšit se lze na další vychytávky, protože Projekt Bible 21 se stále vyvíjí.

Jeho dalším produktem je samostatná aplikace Slova v Bibli (http://bible.kazani.cz/), která nalezne uplatnění zejména u hloubavců, kteří chtějí ověřit váhu jakéhokoli slova v Bibli četností jeho výskytu, ale na své si přijdou i hračičkové. Funguje tak, že do okénka zadáte slovo, které vás zajímá a aplikace vám úhledně vypíše všechny věty z Bible, v nichž se zadané slovo vyskytuje včetně odkazu, podle něhož je v Bibli najdete. Zjistíte tak například, že slovo pes se v Bibli vyskytuje 8x a z kontextů se dozvíte, jak byl chápán význam slova pes v době vzniku textů.

Bibleserver.com (http://www.bibleserver.com/)
Jedná se vlastně v první řadě o Bibli on-line. To znamená, že si zde můžete číst Bibli. Nabízí se výběr z nespočtu překladů, jak českých, tak cizojazyčných, včetně hebrejštiny nebo například čínštiny. K dispozici je i verze postavená speciálně pro mobilní telefony. Bibli můžete číst od začátku do konce anebo si jednoduše vyhledáte biblickou knihu a kapitolu, po které toužíte. Zadáte-li do vyhledávače slovo nebo delší text, dostanete přehled biblických částí, kde se zadaný výraz vyskytuje.

Elektronická konkordance (http://www.fit.vutbr.cz/~michal/kr/kkwww/)
Konkordance je jeden ze základních nástrojů pro studium Bible. Jeho účelem je nalézat v Bibli všechna místa, v nichž se vyskytuje slovo/výraz, který chcete najít či zkoumat. K dispozici je zde dva české překlady: Nová Bible Kralická a Bible Kralická z roku 1613, dále slovenský Roháčkův překlad Nového zákona a anglický Weymouth New Testament in Modern Speach. Aplikace sice neoplývá nijak sexy designem, ale svůj úkol plní znamenitě. Napíšete hledaný výraz (nebo i víc výrazů současně) a dostanete úplný přehled odkazů na výskyt zadaných slov v textu. Kliknutím na odkaz se v pravé části zobrazí daní kapitola s barevně zvýrazněnou větou, v níž se vyskytuje vaše hledané slovo. Kliknutím na jeden ze čtyř nabízených překladů dostanete danou pasáž ve vybraném jazyce. Stačí tedy již jen klikat a máte co jste chtěli jako zlaté jablíčko na stříbrném talířku.

Český studijní překlad Bible
(http://www.obohu.cz/bible/index.php?k=Mt&kap=1)
Jde o součást projektu českého nadšence, který nabízí mnoho dalšího ( www.obohu.cz). My se zaměříme zatím pouze na aplikaci, kterou využijete při práci s biblickým textem. Nabízí snad nejširší spektrum různých překladů. U některých českých překladů si zatržením políčka zobrazit poznámky překladatelů zobrazíte doplňující informace, osobní postřehy či polemiky k jednotlivým slovům/částem textů. Skvělé pro hloubaly!
Jako zajímavá vychytávka je zde porovnávací režim, který vám umožní vybrat si určitou pasáž textu a zároveň vybrat pro vás zajímavé překlady. Zobrazí vám pak vedle sebe ten stejný text ve vybraných překladpvých variantách.

Závěrem
Jedná se pouze o výběr nástrojů pro hlubší studium biblických textů, které jsou k dispozici non-stop on-line na webu. Jejich předností je, že je nemusíte nijak instalovat. Stačí přístup k internetu a máte velmi pokročilé pomocníky. Všechny aplikace nabízejí podobnou službu: čtení Bible a vyhledávání zadaných slov v textu. Každá z aplikací obsahuje nějaké plus. Hodí se stejně dobře pro přípravu různých úvah a zamyšlení, diskusí a doktorátů, jako i pro osobní studium.
Vyzkoušejte a podělte se se zkušenostmi!

Přímý odkaz na všechny zmíněné aplikace naleznete pohodlně v sekci Odkazy na našem webu.

Existuje pak ještě řada softwarových nástrojů, programů, které si můžete stáhnout a instalovat do počítače a které lze považovat za další level/úroveň studia Bible. Jsou mezi nimi programy placené i volně dostupné. O tom více příště. Další tipy pro nástroje na studium Bible:
Biblické programy

Sobota 12.květen 2018 - 12:24:02 by K.
Posted in Křesťanství | Komentáře: 0 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Kategorie příspěvků