Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 12013
unikátních: 6205

Stránka ...
celkem: 62333
unikátních: 14715

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 12013
unikátních: 6205

Stránka ...
celkem: 62333
unikátních: 14715

 

Setkání Generace Víry

Setkání Generace Víry se konají v libereckém Centru Generace každou sobotu od 10:00 hodin, pokud není uvedeno jinak. Sledujte kalendář událostí! Více o smyslu a průběhu setkání ZDE.

Jarní cyklojízda 2016


Spolek Cyklisté Liberecka pořádá tradiční Cyklojízdu Libercem v předvečer Dne Země. Společná jízda startuje ve čtvrtek 21. dubna 2016 přesně v 17:00 hodin od liberecké radnice. Trasa měřící cca 8 km je dále naplánována směrem do Vratislavic na koupaliště Sluníčko, kde je pro účastníky jízdy připraveno občerstvení a případná koupel. Jízda je organizována hromadně, jede se volným tempem tak, aby stačily i děti. Je možné se kdykoli odpojit či přidat. Návrat společně či individuálně.Připravte svá kola a přijďte si užít jarního odpoledne. Ukažte, že cyklisté v Liberci nevymřeli. Přijďte připomenout politikům jejich předvolební sliby cyklistům.

Cyklisté Liberecka je nevládní a nezisková organizace, která se snaží o zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu a cykloturistiku na Liberecku. Usilují o zlepšení životního prostředí ve městech na Liberecku. Iniciují jednání s magistrátem a navrhují opatření pro zlepšení kvality a bezpečnosti cyklistické dopravy na Liberecku.

Jarní cyklojízda 21.4.2016

Cílem je prosazovat cyklistickou dopravu jako rovnocennou alternativu k ostatním druhům dopravy a posunout ji na úroveň běžnou ve všech vyspělých zemích Evropy. Cyklisté Liberecka organizují pravidelné cyklojízdy, jsou členy České cyklistické federace, komunikují s politickými zástupci a účastní se strategických jednání. Snaží se získávat zkušenosti od ostatních českých i zahraničních měst, navazují kontakty s podobnými organizacemi a zapojují se do vzdělávacích projektů.

Liberecký spolek cyklistů aktivně pořádá kampaně na podporu cyklistické dopravy, spolupracuje s občany, pěstuje prostor pro dialog, informuje o aktuálním dění, sleduje s volebními programy politických stran a jejich naplňování.

Zajímá-li vás problematika zlepšení pohybu a života ve městě, pokud se chcete podílet na aktivitách Cyklistů Liberecka nebo si jen občas pro radost vyrazíte na kole, přijměte pozvání na tradiční Jarní cyklojízdu.

Informace o aktivitách, historii a dalších projektech Cyklistů Liberecka naleznete na jejich webu www.cykliste.cz, anebo přímo u předsedy spolku Mgr. Pavla Matějky (telefon: +420 605 120 072; e-mail: pavelmatejka©post.cz).Neděle 17.duben 2016 - 12:36:33 by K.
Posted in Pozvánky | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Vernisáž pátého ročníku Projektu 40 - pozvánka a informace


Vernisáž pátého ročníku Projektu 40 se koná v sobotu 7.5.2016 ve Vratislavicích nad Nisou u věže Zauhlovačky. Start v 10:00 hodin. Chvilková výstava a happening ve veřejném prostoru.


Tisková zpráva | Plakát (PDF ke stažení)

Kde?

Zauhlovačka - unikátní zauhlovací věž
Vratislavice nad Nisou
v areálu bývalé továrny na koberce, dnes společnosti Intex
viz MAPKA

GPS:
50°44'34.421"N, 15°5'10.020"E
50.7428947N, 15.0861167E

Parkování na parkovišti při hlavní silnici (Tanvaldská) naproti parku nebo u pošty.

Začátek v 10:00 hodin

Vernisáž výstavy fotografií Projektu 40.

Projekt 40 je vynález majitelky vratislavické mikrogalerie Zdeňky M. a letos probíhá již po páté. Výstava fotografií různých autorů je výsledkem výzvy Čtyřicet dní do Velikonoc - každý den fotku.

Vernisáž aneb slavnostní zahájení výstavy se odehrává jako docela malý happening*), na jehož průběhu i obsahu se můžete podílet svou iniciativou. Potěšíte své oko skvělými fotografiemi, které inspirují, osvěží a vrátí zpátky všechny vaše příjemné vzpomínky, zážitky a vůně. Dozvíte se více o fotkách i fotografech, budete mít možnost fotky hodnotit a stát se součástí jedinečného setkání.

Co nabízíme?

 • Výstava fotografií z letošního roku, zpěv, tanec, kejkle, med.
 • Můžete obohatit program svým vystoupením, hrou,apod.
 • Navštívíte zajímavé (ne)známé místo vratislavické zauhlovačky

Co očekáváme?

 • Setkání, zážitek, netradiční sobotní dopoledne, živost, kulturnost, hravost.

Co obléknout? // Dress code

 • Podle počasí, pokud přijdete spíše na konzumaci, tak co nejméně výrazné oblečení, šedé, černé, hnědé, bílé, aby mohli vyniknout „umělci“.
 • Pokud se cítíte jako umělec a chcete obohatit ostatní o svůj kreativní pohled na svět – fotky, hudbu, báseň, oblékněte si oblečení do jednoho barevného odstínu,vlastně stačí doplněk.
  Jde o takovou Ňovinu. Jako doplněk stačí červený ret.

Co přinést s sebou?

 • Něco k zakousnutí (nejlépe domácí bábovku, chleba z vlastní pekárny s pomazánkou nebo marmeládou od babičky, či med od sousedů)
 • oblíbený hrneček, talířek, táceček, proutěný piknikový koš - na pochutiny a nápoje
 • v případě deště deštník, holínky, hadřík na utření židle
 • v případě slunce slunečník, v případě větru větrník
 • hudebníci hudební nástroje, divadelní mistři loutky a kostýmy, recitátoři básně...ať je veselo a pěkný úlet

Více informací podá osobně kurátorka projektu, Zdeňka Matějková: 732 551 200.

Návrhy, ohlasy, zpětná vazba, dojmy, obchodní nabídky, jakož i slova díků či obdivu zašlete tamtéž, eventuelně emailem: ena.k@seznam.cz.


Poznámky pod čarou aneb cizí slova použitá v této pozvánce:

*) Happening [vysl. hepenynk] jako netradiční a provokující umělecká forma vznikl v 60. letech 20. století v USA a je metodou blízkou surrealismu.
Jde o setkání lidí a jejich vtažení, zapojení se do děje. Jde o atmosféru a zážitek. Jde o energii, kterou si každý účastník má v sobě odnést a měnit tak svůj osobní všední prostor k lepšímu. Jde o lidské, duševní i duchovní povznesení člověka.


 • Happening nikdy nemá přesný scénář. Je dynamický, formuje se náhodným rozvíjením děje dle složení a iniciativy přítomných účastníků.
 • Happening je výraz se širší škálou významů. Může označovat mítink, příležitostné mimořádné shromáždění, netradiční uměleckou formu (například divadelní, výtvarnou nebo hudební) se záměrem šokovat nebo provokovat diváky a vtahovat je do akce.
 • Může to být oslava narozenin stejně jako politická demonstrace.
 • Happeningem může být okázalá a mediálně sledovaná umělecká či recesistická akce s účelem se zviditelnit anebo nenápadná tichá iniciativa jednotlivce.
 • Happening je označení akcí, o jejichž smyslu mnozí pochybují a jejichž obsah a smysl není předem domyšlen a deklarován původcem, ale dotváří jej až následná veřejná diskuse.

Život i dobré umění by mělo mít více vrstev. Happening se snaží tyto vrstvy nalézat a propojovat, čímž může vzniknout i lavina těžko předvídatelných událostí.Přečtěte si v médiích o zauhlovačce

a o sdružení AvantgArt, které se ji snaží vrátit do života.

Tisková zpráva | Plakát (PDF ke stažení)

Projekt 40

Tradiční Popeleční středou 10.2.2016 začala tzv. postní doba. Čtyřicet dní do Velikonoc. Tím odstartoval i další, již 5. ročník originálního Projektu 40. Projekt 40 byl letos tématicky pochodový, tedy spojený a protkaný společnými vycházkami a putováním.

Podrobnosti a informace: Zdeňka (ena.k@seznam.cz), termíny ve webovém kalendáři GV.

Prohlédněte si aktualizovanou webovou galerii Projektu 40 a inspirujte se! Kompletní kolekce obrázků 2015 včetně fotoreportáže z vernisáže.

Vernisáž Projektu 40 se koná 7.5.2016 ve Vratislavicích. Těšte se na překvapení všeho druhu!


Malé ohlédnutí:Pátek 15.duben 2016 - 15:16:58 by K.
Posted in Pozvánky | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Rozloučení s Naďou


Stále jsou naši mrtví s námi
a nikdy vlastně nejsme sami
-Jan Skácel-

Když zemře člověk, který byl součástí naší úzké či širší rodiny, našeho světa, chce se nám něco udělat nebo říci. Protože cítíme, že naše životy byly propojeny a náhle se spojení ztrácí.

Díky Nadě jsme se naučili jinak naslouchat životním příběhům.
Naučili jsme se od ní něco o společenství, když svým životním nadhledem a tichou silou osobnosti přinášela rovnováhu našim halasným krokům.
Naučili jsme se něco o poezii a tím o bohoslužbě a o liturgii, když připínala slovům křídla a nechala je k nám promlouvat v mistrovských obrazech.
Naučili jsme se něco o církvi a tím o Božím království, když se s námi smála vtipům, když s námi zpívala, modlila se, jedla chleba, pila víno a pronášela požehnání.
Ukázala nám, jak zrát, vyzrát na strašáky stáří a být požehnáním.

Jsou kultury, kde se na rozloučení a na počest zemřelému pořádají několikadenní obřady. Okázalý pláč, litanie, půst, popel. Jinde pohřeb připomíná spíše svatbu. Jsou kultury, kde se lidé otočí a jméno zemřelého již nikdy nevysloví.

Slova jsou zde nedostatečná a jakýkoli čin je už ničím. Smrt je vždycky nekorektní, proto jsou na místě slzy, vztek, otázky. Zbývá jen tajemství; moře prázdnoty, které lze překonat pouze smířením.

Něco jsme zažili. Něco jsme se naučili. Náš život se díky tomu popostrčil a proměnil. To není málo. Zůstávají v nás vzpomínky, písně, obrazy, záblesky radostných zrcátek. Příběh života Nadi bude znít dál, protože je propojen s naším životem. Měla by to být hymna, kterou budeme zpívat my, kteří jsme ji znali.

Básník Jan Skácel napsal: Z každého loučení si v sobě neseme vlastní smrti kvásek, chleba se bude péci zítra znovu, ale tolik krásných věcí už nebude.

A básník Kristus řekl: „Podívej se na to jinak.“


PhDr. Naděžda Lubojacká zemřela 17. března 2016 ve věku 82 let.

Parte ke stažení (PDF).
Pondělí 21.březen 2016 - 11:20:49 by K.
Posted in Generace Víry | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Seznamte se blíže s islámem


Přednáška a diskuse o islámu v libereckém Centru Generace nabídne 12. března 2016 základní informace o vzniku, historii i obsahu tohoto náboženství. Kvalifikovaným průvodcem bude chirurg MUDr. Marcel Hájek, který v islámském světě strávil několik let života a islám studoval v irácké Basře. Bonusem je jeho osobní zkušenost i praktické rady, jak islámu rozumět. Autentické setkání nabízí jiný úhel pohledu a jedinečnou příležitost prozkoumat stereotypy a předsudky týkající se islámu i lidí přicházejících z islámského světa.

„Měl jsem příležitost mluvit například v Basře s lidmi, kteří se k tomuto náboženství hlásí. V Iráku jsem na toto téma diskutoval dlouhé večery s ajatolláhem, kterého jsem operoval“, řekl MUDr. Marcel Hájek, který jako chirurg pracoval v islámském prostředí 10 let a v průběhu vojenských misí v Iráku měl možnost se setkat s islámskými kleriky, kteří mu zprostředkovali úzký kontakt s jejich životy i učením. Kromě toho absolvoval několik dalších cest a misí do Botswany i do neklidných zemí a válečných zón jako je Pákistán, Izrael nebo Afghánistán.

Mimo svou lékařskou praxi je MUDr. Marcel Hájek aktivní politicky i společensky a je autorem několika odborných knih. Žije v Plzni, je židovského vyznání a jeho zájmem je religionistika.

Na pozadí přednášky je záměr vytvářet křižovatky, jako otevřený prostor pro osobní setkání, rozšíření obzoru a zážitek. Koncept nazvaný Křižovatky si klade za cíl zprostředkovat setkání. Velkou roli hraje respekt i odvaha překročit hranice se záměrem spatřit více, obohatit se navzájem.

Islám je horké téma dneška. Přijďte se o něm dozvědět více. Setkání a dialog pomohou jeho účastníkům utvořit si vlastní názor o tématech zamlžených nepřehlednou společenskou diskusí nebo předsudky či tradicí. Přednáška začíná v 10:00 hodin a končí ve 13:00 hodin. Vstupné je dobrovolné a k dispozici je malé občerstvení i prostor pro děti.

Více informací ve webovém kalendáři a přímo na webu Křižovatky.www.krizovatky.net | Letáček oboustranný - PDF | Plakát | Tisková zpráva


Úterý 23.únor 2016 - 10:12:43 by K.
Posted in Pozvánky | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Kánon - folklor, sbírka mouder anebo měřítko? Aneb kde se vzala Bible?

Slovo kánon pochází z hebrejského káné = rákos. Toto slovo proniklo i do řečtiny (kanné) i latiny (canna). Poněvadž se rákosu používalo i k měření, získalo označení káné i význam měřidla, míry, normy. Odtud obrazně do praxe na starodávné tržiště, kde rákos slouží jako obecné měřidlo pro obchodní účely. Odtud přeneseně - pravidlo, zdroj poměřování vlastních názorů, vnímání.

Bible se označuje jako kánon. Jako oficiálně daný a určující soubor textů, kterým se poměřuje přístup k Bohu. Bible tak, jak ji dnes známe, je spíše knihovna než jedna kniha. Najdeme tu “bible” z různých dob; tyto knihy jsou nejrůznějšího druhu, je tu pestrost námětů i obsahů, od nábožensko-právních norem přes kultická ustanovení, zvěstně dějepravná vyprávění, moudra a filozofii, písně i poezii, hymny a modlitby i syrové prorocké statě. Bible se tradičně dělí na dvě části s názvem Starý zákon a Nový zákon, ačkoli toto označení je v podstatě nešťastné, zavádějící a nevýstižné.

Samotný výběr knih do kánonu se nazývá kanonizace. Kdo vybíral? Podle jakých kritérií?

Než byly vybrané texty začleněny do kánonu (= do Bible), prošly dlouhým procesem obrušování a pilování, ústního předávání, opakovaného vyprávění, potom přepisování. Při ústním předávání hraje roli snadná zapamatovatelnost - rytmus, různé opakování nebo rýmování, počítání, refrénovitost, myšlenkové rýmy a vazby. Významnou roli hraje sama zvěst v textu obsažená a používání textu pro liturgické (bohoslužebné) čtení. Rozhodným kritériem je: Zaslechli jsme v tom Boží slovo?

Dalším katalyzátorem pro formování kánonu byla krize. Krize společenská, existenční, politická či válečná. Například tzv. Starý zákon - starší část dnešní Bible - se utvářel v židovské kultuře. Skládá se ze tří částí: z Tóry, Proroků a Spisů. Postupně po historickém konfliktu, kdy byl zbořen izraelský chrám a národ byl rozprášen, kolonizován nebo zotročen, vznikal kánon z potřeby nahradit to, co se odehrávalo v chrámu. Tedy kontakt s Bohem, učení se, oběti na smíření. Vzniká snaha o ustavení jakési přenosné formy chrámu - souboru základních textů.

V žádném případě nemůže být jako kritérium pro kanonicitu nějakého spisu uplatňována autorita církve. Není to církev, kdo prosadil kánon. Kánon se prosadil sám. Církev si nemohla a nemůže kánon dát sama. Nemůže ho vytvořit, může jej již jako vytvořený a obdržený konstatovat. Církev totiž není založena sama sebou. Jejím zakladatelem je zároveň vydavatel kánonu. Role církve je kánon dosvědčovat.

Církev kánon nevytváří ani neautorizuje, církev je kánonem sama formována a autorizována. Kánon by přestal být jejím určujícím měřítkem, kdyby ho církev měla autorizovat. Církev nevytváří sama sobě normu, nestaví se nad kánon, ale nechává se kánonem poměřovat. Kánon autorizuje sám sebe. Kdo takový kánon garantuje? Odpovídá historická církevní praxe tomuto modelu?

Setkat se dnes můžeme s více druhy kánonu, např. židovským, římskokatolickým nebo řeckokatolickým. Nejznámější variantou jsou deuterokanonické knihy.

Bible, stejně jako víra, je jakoby z jiného světa. Neexistuje vědecký důkaz, který by je potvrdil. Jedinou indícií zůstává osobní zkušenost. Jestliže Bible svým vlivem mění život, jestliže se "něco děje". Proto nezkoumáme věrohodnost Bible, ale snažíme se v ní zaslechnout Boha.

Negativním uchopením se zdá být nucené formování života podle nějaké interpretace kánonu ("cpát" člověka či společnost do formy, šablony). Bible ale nemá své místo tam, kde se vynášejí soudy o víře nebo o životě lidí, nýbrž tam, kde je víra vyvolávána k životu. Používání kánonu má vést k tomu žít svůj příběh, k vysvobození pro změnu k lepšímu. Aneb žijte svůj dobrý život a k tomu vám dopomáhej kánon.

Skvělý materiál pro další hloubání:

Milan Balabán, Hebrejské myšlení; Herrmann a synové, Praha 1993
Starozákonní kánon
Písmo a Boží Slovo

Wikipedie

Článek vznikl jako zápis studijního setkání Generace Víry 24.5.2014 s J.Caldrem. (Pozvánka + inspirativní otázky)Středa 11.červen 2014 - 10:11:49 by K.
Posted in Křesťanství | Komentáře: 0 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Přejít na stranu   <<        >>  

Kategorie příspěvků