Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 17946
unikátních: 9918

Stránka ...
celkem: 81152
unikátních: 21828

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 17946
unikátních: 9918

Stránka ...
celkem: 81152
unikátních: 21828

 

Setkání Generace Víry

Setkání Generace Víry se konají v libereckém Centru Generace každou sobotu od 10:00 hodin, pokud není uvedeno jinak. Sledujte kalendář událostí! Více o smyslu a průběhu setkání ZDE.

Teologie zdarma!

Chcete číst Bibli? Chcete přijít na kloub významům různých statí, věrohodnosti různých překladů? Zde je několik nástrojů, se kterými to zvládne každý. Vše je dostupné on-line na internetu a vše je ZDARMA.

Projekt Bible 21, Překlad 21. století (http://www.bible21.cz/)
Nejnovější překlad do moderní češtiny, kvalita, dostupnost. Bibli si můžete přímo číst. Dále si zde stáhnete celou Bibli ke čtení do svého počítače nebo do mobilu. K dispozici jsou texty i audio - Bible předčítaná k poslechu. Bibli si zde můžete zakoupit a těšit se lze na další vychytávky, protože Projekt Bible 21 se stále vyvíjí.

Jeho dalším produktem je samostatná aplikace Slova v Bibli (http://bible.kazani.cz/), která nalezne uplatnění zejména u hloubavců, kteří chtějí ověřit váhu jakéhokoli slova v Bibli četností jeho výskytu, ale na své si přijdou i hračičkové. Funguje tak, že do okénka zadáte slovo, které vás zajímá a aplikace vám úhledně vypíše všechny věty z Bible, v nichž se zadané slovo vyskytuje včetně odkazu, podle něhož je v Bibli najdete. Zjistíte tak například, že slovo pes se v Bibli vyskytuje 8x a z kontextů se dozvíte, jak byl chápán význam slova pes v době vzniku textů.

Bibleserver.com (http://www.bibleserver.com/)
Jedná se vlastně v první řadě o Bibli on-line. To znamená, že si zde můžete číst Bibli. Nabízí se výběr z nespočtu překladů, jak českých, tak cizojazyčných, včetně hebrejštiny nebo například čínštiny. K dispozici je i verze postavená speciálně pro mobilní telefony. Bibli můžete číst od začátku do konce anebo si jednoduše vyhledáte biblickou knihu a kapitolu, po které toužíte. Zadáte-li do vyhledávače slovo nebo delší text, dostanete přehled biblických částí, kde se zadaný výraz vyskytuje.

Elektronická konkordance (http://www.fit.vutbr.cz/~michal/kr/kkwww/)
Konkordance je jeden ze základních nástrojů pro studium Bible. Jeho účelem je nalézat v Bibli všechna místa, v nichž se vyskytuje slovo/výraz, který chcete najít či zkoumat. K dispozici je zde dva české překlady: Nová Bible Kralická a Bible Kralická z roku 1613, dále slovenský Roháčkův překlad Nového zákona a anglický Weymouth New Testament in Modern Speach. Aplikace sice neoplývá nijak sexy designem, ale svůj úkol plní znamenitě. Napíšete hledaný výraz (nebo i víc výrazů současně) a dostanete úplný přehled odkazů na výskyt zadaných slov v textu. Kliknutím na odkaz se v pravé části zobrazí daní kapitola s barevně zvýrazněnou větou, v níž se vyskytuje vaše hledané slovo. Kliknutím na jeden ze čtyř nabízených překladů dostanete danou pasáž ve vybraném jazyce. Stačí tedy již jen klikat a máte co jste chtěli jako zlaté jablíčko na stříbrném talířku.

Český studijní překlad Bible
(http://www.obohu.cz/bible/index.php?k=Mt&kap=1)
Jde o součást projektu českého nadšence, který nabízí mnoho dalšího ( www.obohu.cz). My se zaměříme zatím pouze na aplikaci, kterou využijete při práci s biblickým textem. Nabízí snad nejširší spektrum různých překladů. U některých českých překladů si zatržením políčka zobrazit poznámky překladatelů zobrazíte doplňující informace, osobní postřehy či polemiky k jednotlivým slovům/částem textů. Skvělé pro hloubaly!
Jako zajímavá vychytávka je zde porovnávací režim, který vám umožní vybrat si určitou pasáž textu a zároveň vybrat pro vás zajímavé překlady. Zobrazí vám pak vedle sebe ten stejný text ve vybraných překladpvých variantách.

Závěrem
Jedná se pouze o výběr nástrojů pro hlubší studium biblických textů, které jsou k dispozici non-stop on-line na webu. Jejich předností je, že je nemusíte nijak instalovat. Stačí přístup k internetu a máte velmi pokročilé pomocníky. Všechny aplikace nabízejí podobnou službu: čtení Bible a vyhledávání zadaných slov v textu. Každá z aplikací obsahuje nějaké plus. Hodí se stejně dobře pro přípravu různých úvah a zamyšlení, diskusí a doktorátů, jako i pro osobní studium.
Vyzkoušejte a podělte se se zkušenostmi!

Přímý odkaz na všechny zmíněné aplikace naleznete pohodlně v sekci Odkazy na našem webu.

Existuje pak ještě řada softwarových nástrojů, programů, které si můžete stáhnout a instalovat do počítače a které lze považovat za další level/úroveň studia Bible. Jsou mezi nimi programy placené i volně dostupné. O tom více příště. Další tipy pro nástroje na studium Bible:
Biblické programy

Sobota 12.květen 2018 - 12:24:02 by K.
Posted in Křesťanství | Komentáře: 0 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Přijďte na vernisáž sedmého ročníku Projektu 40 – výstava fotek a malý happening


V sobotu 14.4.2018 přesně ve 14:40 hodin začíná vernisáž výstavy fotografií Projektu 40. Již po sedmé a opět na novém místě: v parku u lékárny ve Vratislavicích nad Nisou. Vernisáž aneb slavnostní zahájení výstavy se odehrává jako docela malý happening, na jehož průběhu i obsahu se můžete podílet svou iniciativou. Potěšíte své oko skvělými fotografiemi, které inspirují, osvěží a vrátí zpátky všechny vaše příjemné vzpomínky a obrazy Vašeho života. Dozvíte se více o fotkách i fotografech, zažijete nevšední kulturní událost.

S sebou si přineste hrníček, neboť na místě se bude podávat fair-trade káva nebo čaj. Přinést můžete také něco malého k občerstvení pro sebe a na ochutnání i pro ostatní.

Pro zajištění osobního komfortu si přineste něco na sednutí, v případě pěkného počasí plavky na očáchnutí u studny, deštník v případě deště, palčáky kdyby sněžilo.

Přijet můžete tramvají č. 5 nebo č. 11 na zastávku Lékárna nebo autem na parkoviště v ulici U sila, pěšky, na kole.

Co můžete očekávat: Výstavu koláží od různých autorů – výsledek Projektu 40, zpívání, hraní, nebo například pumpování vody. Vernisáž výstavy je malým happeningem, jehož smyslem je nalézat nové formy a inspirativní místa pro zážitek a setkání ve veřejném prostoru. Událost je veřejně přístupná a účastníci ji mohou zpestřit hudbou, divadlem, libovolnou performancí anebo eskamotérstvím, zkrátka veselým vstupem na místo dění.

Sedmý ročník originálního Projektu 40 má název Obraz(y) mého života. Výstava je výsledkem výzvy Čtyřicet dní do Velikonoc – každý den fotku!

Ve dnech 12. a 13. dubna 2018 proběhne workshop výroby koláží (registrace a informace: Zdeňka Matějková).Úterý 10.duben 2018 - 13:32:24 by K.
Posted in Pozvánky | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Sedmý ročník Projektu 40 má název Obraz(y) mého života


Dne 14. února 2018 je připomínána tradiční Popeleční středa. Od tohoto dne se odměřuje 40 dní do Velikonoc a začíná tzv. postní období.

Zároveň to znamená, že začíná další ročník Projektu 40. Ten je spojený právě s předvelikonočním obdobím a jeho smyslem je napomoci tomu, aby se člověk v běžném stereotypním trmácení zastavil a dal té zastávce nějaký nevšední obsah.

  • Nechte se inspirovat a přidejte se!
  • Zastavte se každý den, aspoň na mžik.
  • Udělejte každý den fotku.

Co z toho? Co pak s tím?

Další informace o projektu, jakož i přehlídku fotografií z minulých ročníků najdete na webu www.Projekt40.cz.

Vernisáž výstavy fotografií z letošního ročníku se koná 14. dubna 2018 ve 14:40 ve Vratislavicích v parku u Lékárny. Poznamenejte si toto datum a přijměte pozvání!

Bližší informace o Projektu 40 osobně podá jeho zakladatelka a vrchní organizátorka Zdeňka Matějková (ena.matejkova@gmail.com, telefon: 732 551 200).

Letáček s výzvou ke stažení (PDF).


Projekt 40Středa 14.únor 2018 - 10:08:26 by K.
Posted in Pozvánky | - - - |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Kánon - folklor, sbírka mouder anebo měřítko? Aneb kde se vzala Bible?

Slovo kánon pochází z hebrejského káné = rákos. Toto slovo proniklo i do řečtiny (kanné) i latiny (canna). Poněvadž se rákosu používalo i k měření, získalo označení káné i význam měřidla, míry, normy. Odtud obrazně do praxe na starodávné tržiště, kde rákos slouží jako obecné měřidlo pro obchodní účely. Odtud přeneseně - pravidlo, zdroj poměřování vlastních názorů, vnímání.

Bible se označuje jako kánon. Jako oficiálně daný a určující soubor textů, kterým se poměřuje přístup k Bohu. Bible tak, jak ji dnes známe, je spíše knihovna než jedna kniha. Najdeme tu “bible” z různých dob; tyto knihy jsou nejrůznějšího druhu, je tu pestrost námětů i obsahů, od nábožensko-právních norem přes kultická ustanovení, zvěstně dějepravná vyprávění, moudra a filozofii, písně i poezii, hymny a modlitby i syrové prorocké statě. Bible se tradičně dělí na dvě části s názvem Starý zákon a Nový zákon, ačkoli toto označení je v podstatě nešťastné, zavádějící a nevýstižné.

Samotný výběr knih do kánonu se nazývá kanonizace.

Kdo vybíral? Podle jakých kritérií?

Než byly vybrané texty začleněny do kánonu (= do Bible), prošly dlouhým procesem obrušování a pilování, ústního předávání, opakovaného vyprávění, potom přepisování. Při ústním předávání hraje roli snadná zapamatovatelnost - rytmus, různé opakování nebo rýmování, počítání, refrénovitost, myšlenkové rýmy a vazby. Významnou roli hraje sama zvěst v textu obsažená a používání textu pro liturgické (bohoslužebné) čtení. Rozhodným kritériem je: Zaslechli jsme v tom Boží slovo?

Dalším katalyzátorem pro formování kánonu byla krize. Krize společenská, existenční, politická či válečná. Například tzv. Starý zákon - starší část dnešní Bible - se utvářel v židovské kultuře. Skládá se ze tří částí: z Tóry, Proroků a Spisů. Postupně po historickém konfliktu, kdy byl zbořen izraelský chrám a národ byl rozprášen, kolonizován nebo zotročen, vznikal kánon z potřeby nahradit to, co se odehrávalo v chrámu. Tedy kontakt s Bohem, učení se, oběti na smíření. Vzniká snaha o ustavení jakési přenosné formy chrámu - souboru základních textů.

V žádném případě nemůže být jako kritérium pro kanonicitu nějakého spisu uplatňována autorita církve. Není to církev, kdo prosadil kánon. Kánon se prosadil sám. Církev si nemohla a nemůže kánon dát sama. Nemůže ho vytvořit, může jej již jako vytvořený a obdržený konstatovat. Církev totiž není založena sama sebou. Jejím zakladatelem je zároveň vydavatel kánonu. Role církve je kánon dosvědčovat.

Církev kánon nevytváří ani neautorizuje

Církev je kánonem sama formována a autorizována. Kánon by přestal být jejím určujícím měřítkem, kdyby ho církev měla autorizovat. Církev nevytváří sama sobě normu, nestaví se nad kánon, ale nechává se kánonem poměřovat. Kánon autorizuje sám sebe. Kdo takový kánon garantuje? Odpovídá historická církevní praxe tomuto modelu?

Setkat se dnes můžeme s více druhy kánonu, např. židovským, římskokatolickým nebo řeckokatolickým. Nejznámější variantou jsou deuterokanonické knihy.

Bible, stejně jako víra, je jakoby z jiného světa. Neexistuje vědecký důkaz, který by je potvrdil. Jedinou indícií zůstává osobní zkušenost. Jestliže Bible svým vlivem mění život, jestliže se "něco děje". Proto nezkoumáme věrohodnost Bible, ale snažíme se v ní zaslechnout Boha.

Negativním uchopením se zdá být nucené formování života podle nějaké interpretace kánonu ("cpát" člověka či společnost do formy, šablony). Bible ale nemá své místo tam, kde se vynášejí soudy o víře nebo o životě lidí, nýbrž tam, kde je víra vyvolávána k životu. Používání kánonu má vést k tomu žít svůj příběh, k vysvobození pro změnu k lepšímu. Aneb žijte svůj dobrý život a k tomu vám dopomáhej kánon.

Skvělý materiál pro další hloubání:

Milan Balabán, Hebrejské myšlení; Herrmann a synové, Praha 1993
Starozákonní kánon
Písmo a Boží Slovo

Wikipedie

Článek vznikl jako zápis studijního setkání Generace Víry 24.5.2014 s J.Caldrem. (Pozvánka + inspirativní otázky)Pondělí 11.prosinec 2017 - 10:11:49 by K.
Posted in Křesťanství | Komentáře: 0 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Víra - slovo, pocit nebo čin?

Slovo víra je tak opotřebované, že jej často bereme jako klišé, pozadí nebo jen opak konkrétna. Známe ale skutečně význam pojmu víra? Pojďme společně ke kořenům a dejme zítřku svou víru čistší a hlubší.

Víra je jedna z nejosobnějších záležitostí. V etymologickém kořeni lze víru lépe definovat jako důvěru. Důvěřuješ Bohu = věříš v Boha. Potom již zkoumáme nikoli pojem víra, ale předmět víry, samotného Boha. Je hoden mé důvěry? Mohu si to ověřit?

Důvěra v Krista - osobní vazba k tomu, který pro mne zemřel. Důvěra v jeho slova - co řekne, se splní. Důvěra k těm, kteří se s ním setkali.

Víra je v hebrejštině slovesem v kauzativním tvaru. Neboli jakoby sloveso vyřčené tak, že způsobuje (či donucuje), aby se uskutečnilo. Je to podobné jako píseň, kterou stačí slyšet a hned se zadře pod kůži a za chvíli už si ji zpíváme sami.

Víra v Boha znamená rozhodnout se pro něj; jít k němu – či spíše za ním, jako šel Izrael za Mojžíšem a učedníci za Ježíšem. Čeští protestanti by to měli vědět už od Jana Husa, doktora, který navzdory svému filozofickému realismu dobře ilustruje podstatu víry.

Víra není nějaké přesvědčení o něčem, třeba o Boží existenci. Není to držení věroučných článků. Je to jistota (hebr.: '-m-n, čti: amana; viz modlitební amen), že Hospodinovo slovo otvírá cestu k budoucnosti, jsouc samo Budoucnost. Spolehnutí na tuto jistotu (heemín – kauzativ (hifil) od kořene '-m-n) vybavuje člověka víry tak, že odolá tlakům zvnitra i zvenčí.

Důsledek víry není věřící člověk, ale důvěra vyjádřená skutkem, činem, aktem rozhodování. A je to opět osobní, mnohdy drsné a nepohodlné. Obrazem toho je liturgický obřad Večeře Páně. Důsledek víry je můj postoj k Večeři Páně. Jíst tělo, pít krev, mýt nohy. Prožít Kristovu přítomnost, pocítit jeho vyslání a zmocnění, ohnout vlastní hřbet a sloužit druhým. Důsledek víry je změna poměrů.

Ve zkratce víra znamená: Dívej se dál, než jen na to, co vidíš. Dívej se na to, co je za tím (Žd 11:1-3). Dávné heslo víry zní: Nevidím, ale slyším.

Jak vzniká víra? Slovy klasika ...odevzdal jsem, co jsem přijal... (1.Kor 15). Víra je ze slyšení (Řím 10:17). Tato archaická věta odkazuje ke Kristovu podobenství O rozsévači (Mar 4:14). Rozsévač rozsévá slovo. Jeho pěstování a růst znázorňuje kvalitu víry a její životaschopnost a perspektivy.

K růstu víry slouží církev. Co je to církev? Společnost, kde si lidé vyprávějí o Bohu.

Jak roste víra? Pokorou, skromností, vděčností. Posloucháním příběhů, které prožili jiní. Osobními rozhodnutími a činy. Významnými aspekty víry je chvění, nezajištěnost, pochyby, nezaručenost. Krize víry je normální. Jak předcházet negativním důsledkům krize? Každý den se zastav a zeptej se: Jak Bůh dnes v mém životě působil?

Použité informační zdroje a tipy k dalšímu studiu:
Hebrejské myšlení
Wikipedie
O víře
Citáty o víře - užitečný úhel pohledu

Článek vznikl jako zápis studijního setkání Generace Víry 12.4.2014 s J.Caldrem. (Pozvánka a inspirativní otázky)


„Víra – to je věřit, svěřit, odvážit se skočit – jinam. Vsadit na něco, co předem, bez někdy až hazardního zkušenostního dobrodružství nelze ověřit…
Možná k tobě někdo míří – boží posel (na Vysočině se říkalo listonošovi „posel“), poslíček, poslánek (posránek), osoba nějaká, možná jakási oslička zvláštním způsobem hýkající. Běží ti naproti nějaké poselství, nezaspi to, hmátni po tom, změň své cesty a cestičky!“
(Milan Balabán, KOŘENY A KVĚTY BIBLICKÝCH POJMŮ)


Neděle 10.prosinec 2017 - 16:05:03 by K.
Posted in Křesťanství | Komentáře: 0 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Přejít na stranu   <<        >>  

Kategorie příspěvků