Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 15015
unikátních: 3789

Stránka ...
celkem: 78088
unikátních: 19969

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 1
unikátních: 1

Celkem na této stránce ...
celkem: 15015
unikátních: 3789

Stránka ...
celkem: 78088
unikátních: 19969

 

Seznam událostí

<< Říjen Listopad 2013 Prosinec >>
<< 2012 Leden  Únor  Březen  Duben  Květen  Červen  Červenec  Srpen  Září  Říjen  Listopad  Prosinec   2014 >>
Čtvrtek 21.listopad 2013 v 00:00 - Světový den pozdravů
Vložil: K.  Kategorie: Události 
Kdy: Čtvrtek 21.listopad 2013 v 00:00
21. listopad je od roku 1973 zapsán jako Světový den pozdravů a to na popud amerických studentů Briana a Michaela MacCormackových. V rámci celého dne by měl člověk pozdravit deset lidí.


Kdo začal první zdravit?
S nápadem na Světový den pozdravů přišli bratři MacCormackovi ze Spojených států v roce 1973, kdy se rozpoutala arabsko izraelská válka a USA uvedly svou armádu do pohotovosti. Michael McCormack proto přemýšlel, co by mohl každý na světě udělat pro to, aby válku zastavil. Údajně věřil, že pokud by lidé všude na světě ukázali svým vůdcům, že je lepší spolu mluvit nežli bojovat, bylo by možné válkám zabránit.

Pozdravy podpořil i Havel!
Tento den podpořila i řada známých lidí. Mezi nimi Luciano Pavarotti, Jan Pavel II., královna Alžběta, Whoopi Goldbergová či Václav Havel.

Světový den pozdravů se slaví právě zdravením na ulici byť jindy cizích lidí. Tento den se slaví a zdraví po celém světě ve 180 zemí.

Už jste dnes někoho pozdravili a řekli mu dobrý den, ahoj nebo čau? Dnes mají tato obyčejná slova větší váhu - je totiž Světový den pozdravů. Možná budete překvapeni, jak tyhle zcela běžné pozdravy vznikly...

McCormackovi chtěli oslavou pozdravů upozornit světové vůdce, že je vždy lepší spolu mluvit, než bojovat. Vycházeli přitom z toho, že první slovo, které si při setkání lidé vymění, bývá právě pozdrav. Postupem let se k oslavě přidalo 180 zemí světa a mezi těmi, kdo podpořili tento svátek jsou i více než tři desítky nositelů Nobelovy ceny míru.


Není tedy vůbec od věci si dnes připomenout, jak naše obvyklé pozdravy - ahoj, nazdar, čau - vznikly. Dva z nich pocházejí z ciziny a čeština je přebrala, jeden je ovšem ryze český. Tím je slovo "nazdar". Nazdar je složenina prvních dvou slov, které se objevovaly na kasičkách, do nichž lidé přispívali na stavbu Národního divadla. Celá věta zněla "Na zdar důstojného Národního divadla".

Nebylo zřejmě místa v českých zemích, kam by toto heslo v nějaké formě nedorazilo. Proto si lidé brzy začali říkat nazdar. Historie vznik tohoto pozdravu datuje ke 14. dubnu 1851. O dvanáct let později, při vzniku prvního Pražského Sokola, tento pozdrav převzali oficiálně i sokolové. Od slova nazdar se také odvozuje přípitek "nazdraví".

S pozdravem "ahoj" je to už složitější. Patrně pochází z angličtiny, z výrazu "Ahoe" či "A hoy". Ahoe je prastarý námořnický pozdrav, který byl počeštěn na ahoj. V angličtině znamená "loďka". Mezi lidmi ho prosadili trampové a vodáci. Existuje ale i jiná legenda vztahující se k námořníkům. Podle ní šlo o povel v nejvyšší nouzi, kdy bouře zlámala stěžně i kormidlo a loď byla už jen v božích rukou. Pokyn "Ahoy" tak námořníkům přikazoval pokleknout a modlit se k poctě Ježíšově - Ad Honorem Jesus. Transkripce těchto slov pak tvoří zmiňované Ahoy.


Dnes je světový den pozdravů! Jak se zdraví dnešní mladí?
Pozdrav "čau" vychází zcela prostě z italského "ciao". Zajímavé ovšem je, jak se dostal do Česka (resp. Československa). Stalo se tak v padesátých letech minulého století. Tehdy se v československých kinem mezi spoustou sovětských filmů objevil italský trhák Grande strada azzurra ( Velká modrá cesta). Hlavní roli rybáře tam ztvárnil slavný herec a zpěvák Yves Montand. Celý film se jen hemžil italskými pozdravy "ciao". Lidé ho rádi převzali částečně jako vzdor proti komunistickému "čest práci" a dokonce se za pozdrav čau i trestalo. Zvyk byl ale silnější a obyčejné čau už nakonec nevadilo ani komunistům. Čeština tak převzala italský pozdrav podobně jako spousta jiných světových jazyků.
Pro více informací klikněte zde

Další 10 události ...
Čtvrtek 21.listopad 2013 Světový den pozdravů
Sobota 23.listopad 2013 Gospelový workshop
Sobota 23.listopad 2013 UMÍRÁNÍ- konec nebo začátek
Čtvrtek 28.listopad 2013 Mezinárodní den nekupování ničeho
Sobota 30.listopad 2013 Na prahu Adventu - minout nebo vejít?
Sobota 07.prosinec 2013 Z Betléma do Edenu - pikenterie z Ježíšova rodokmenu
Pátek 13.prosinec 2013 2.prodejní výstava patchworku
Sobota 14.prosinec 2013 Poslední zastávka před Betlémem
Sobota 21.prosinec 2013 Oslavujte!
Sobota 28.prosinec 2013 Jako oblázek v měšci živých