Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:[ ]


Datum / Čas

 


Počítadlo

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 816
unikátních: 575

Stránka ...
celkem: 75776
unikátních: 18758

Online

Dnes na této stránce ...
celkem: 0
unikátních: 0

Celkem na této stránce ...
celkem: 816
unikátních: 575

Stránka ...
celkem: 75776
unikátních: 18758

 

Pravděpodobnosti

Když Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že někdy kolem 23.9.2011 očekává dopad vysloužilého satelitu, odhalil zároveň i velký paradox. Paradox triumfů vědy a lidské dovednosti a limitů lidských možností. Vzhledem k tomu, že není možné předvídat čas ani místo dopadu zbytků šestitunové družice, je velká část lidstva odkázána na pouhou víru ve štěstí. Jako doprovodná hudba zaznívají oficiální prohlášení NASA, která připomínají uklidňování malých školáčků. "Všechno bylo vědecky vypočítáno, naprogramováno a provedeno. Teď jen z nebe spadne stará plechovka. Dělejte jakoby nic."


Zařízení pod označením UARS se zabývalo analyzováním svrchních vrstev atmosféry (10 vědeckých přístrojů zde měřilo rychlost větru, teplotu a chemické složení ozónové vrstvy). Satelit byl velký 10,7 x 4,5 metru a vypuštěn byl v roce 1991 z paluby raketoplánu Discovery. Oficiálně byl vyřazen z provozu v roce 2006. Nyní má projít atmosférou, kde z větší části shoří a zbytky (cca půl tuny úlomků) skončí nekontrolovaným pádem někde na zemském povrchu.

Je zábavné sledovat vyjádření představitelů NASA k rizikům a bezpečnosti obyvatel.

„Je příliš brzy na to určit, kdy přesně UARS vstoupí do atmosféry a jaká zeměpisná oblast by mohla být dotčena, ale NASA satelit bedlivě sleduje a bude vás informovat.“

„Riziko ohrožení veřejného nebo soukromého majetku je extrémně nízké, bezpečnost je hlavním zájmem NASA,“ uvádí se na webových stránkách vesmírné agentury, která poukazuje na to, že dosud se nestal dopad trosek satelitů zdrojem zranění nebo ohrožení pro lidi a způsobené škody byly zanedbatelné.

"Riziko, že někdo bude zasažen kusem odpadu vychází na jedna ku 3 200. To jsou zjevně velmi, velmi nízká rizika, že někdo bude zasažen tímto odpadem."


Nick Johnson, šéf programu pro vesmírný odpad NASA, ujišťuje, že skoro každý den spadne na zemi nějaký nekontrolovaný objekt a že se za celých 54 let vesmírné éry nestalo, že by trosky někomu přistály na hlavě a vážně jej zranily.


Jestlipak nás někdo před dvaceti lety informoval, že satelit právě startující na oběžnou dráhu nám spadne po skončení mise na hlavu?

Uklidňuje Vás zjištění, že bez úhony přežijete tento den s pravděpodobností 1:3 200?

Co vlastně toto vyčíslení pravděpodobnosti vyjadřuje?


Mnoho lidí tuto událost ani nezaznamená, mnozí zůstávají zcela klidní. Vždyť také na hlavu se nám sypou všelijaké pohromy, reformy a události.

Pokud si však toto riziko připustíme osobně, míra ohrožení nás právem může zneklidnit.
I kdybychom cestovali na Severní Pól, abychom se dostali mimo území dopadu vraku, anebo pokud bychom nalezli jedno z těch 3 199 bezpečných míst, kam nedopadnou zbytky, mohli bychom si připomenout spoustu všednějších a malichernějších pravděpodobností.

Pravděpodobnost zásahu člověka bleskem: 1 : 3 000 000.
Průměrná světová denní úmrtnost na zásah bleskem: 10 lidí.
Ročně se jen v ČR stane obětí autonehody průměrně 800 lidí. Což je pravděpodobnost 1 : 12 500 pro každého obyvatele. Dále je tu například pravděpodobnost předčasného úmrtí v souvislosti s aktivním nebo pasivním kouřením 1 : 555.
O civilizačních rizicích jako terorismus nebo stres nemluvě.
A chceme-li ještě něco vesmírnějšího, asteroid Apophis o šířce téměř 400 metrů může zasáhnout Zemi 13. dubna 2036 s pravděpodobností 250 tisíc ku jedné.

Jak velká je pravděpodobnost zásahu zbytky satelitu v porovnání se zmíněnými riziky?

Ať se děje co se děje, držíme se víry, že vyvázneme ve zdraví. Kromě víry totiž nic jiného nemáme.

P.S.: Jaká je pravděpodobnost, že prožijeme celý svůj život bez úhony?

[Napsal K.]Pátek 23.září 2011 - 13:29:44 by K.
Posted in Víra | Komentáře: 2 |   Zaslat někomu   verze pro tisk    Komentáře

Vzhledem k případným námitkám souvisejícím s dopadem nefunkčního satelitu do Vaší lokality, si Vám dovolujeme sdělit, že veškeré stížnosti a žádosti o kompenzaci škod budou řešeny postupně po příletu našeho agenta.Prosíme o odevzdání předmětů a zbytků satelitu nalezených v případném kráteru. Vše je majetkem americké vlády. I slevové lístky k McDonaldovi!!!


[ Vložil: McIntoš :: 23.zář : 14:59 ]


Buenos Aires - Argentinci zkoumají záhadný výbuch na předměstí Buenos Aires, který v pondělí zabil ženu a šest dalších lidí zranil. Několik svědků vypovědělo, že před výbuchem pozorovali na obloze padající ohnivou kouli, informuje webový portál argentinského deníku Noticias Argentinas.

Výbuch v pondělí nad ránem místního času zničil dva domy a několik aut.
Brzy se objevila svědectví lidí ze sousedství, kteří líčili ohnivou kouli padající z oblohy. To podnítilo úvahy o padajícím americkém satelitu.
Argentinské ministerstvo vnitra na místo vyslalo skupinu pyrotechniků. Experti nevylučují nic od výbuchu plynu přes pád meteoritu až po zřícení satelitu.

"Odborníci zkoumají všechny teorie, od exploze až po něco zvláštního, co se sneslo z oblohy," řekl provinční ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ricardo Casal.
Šéf dobrovolných hasičů Guillermo Pérez potvrdil svědectví o "padajícím předmětu z oblohy".

Americká vesmírná agentura NASA přiznala pád nefunkčního satelitu. Sdělila však, že dopadl na Zemi už v noci na sobotu.


[ Vložil: Zpráva z tisku :: 27.zář : 08:12 ]

Komentáře jsou zamknuty